"Her hikayenin bir sonu vardır. Sonu olmayan tek hikaye,

hikaye anlatmanın kendisidir. İşte bu yüzden, bir işadamı olsam da

ne iş yapıyorsun diye sorduklarında hikaye anlatıcısıyım diyorum”

Hayri Aslan

 

Ekonomik buhran yıllarında; Türkiyede henüz görsel üretim bandı ve yayıncılık anlayışı yokken, Senin Hikayen” diyerek, ülkesinin ve insanlarının hikayesini anlatmak üzere yola çıkan Limon, bugün 37 farklı ülkeye dizi ihracatı yapan global bir içerik üreticisidir. 

Türk Dizi & Film endüstrisinin milyar dolara varan ihracatında, oyun  kurucu, geliştirici ve eğitici kimliğiyle en önemli aktörlerinden biri haline gelen Limon, vizyoner kimliğini, otuz yıl önce bir mizah dergisi karakterine ilk öyküsünü yazıp,  yıllarca süren bir komedi dizisi haline getirerek kazanmıştır. Türk Sinemasının büyük ustalarından Atıf Yılmaz yönetiminde, senaryosunu usta mizahçı Atilla Atalay’ın yazdığı Sıdıka (SHOW TV), Türk televizyon tarihinin en iyiler listesinde yer alan kült işlerinden biridir.  

Limon, bu ilk başarısının ardından, Sadece Fenomen İşler” mottosuyla binlerce saat içerik üretirken, fenomene dönüştürdüğü sanatçılarıyla bir ekol olmuştur.

Yirminci yılını kutlayan şirket, Türkiyede en geniş IP havuzuna sahip yapım şirketi olmanın yanı sıra uluslararası stüdyo lisans anlaşmaları, Türk Edebiyatının en seçkin eserlerinin telif hakları , remake networkü ve orijinal proje bankasıyla kendi hikayesini yazmaya devam etmektedir.

Limonun bugüne kadar yapımcılığını gerçekleştirdiği televizyon dizileri arasında;       İşler Güçler (STAR), Savaşçı (FOX), Avlu (Star), Poyraz Karayel (Kanal D), Yanık Koza (SHOW), Kara Ekmek (Atv), Hakim (Atv), Gece Yürüyüşü (SHOW), Göç Zamanı (STAR), Dudullu Postası (BLU TV), Şevkat Yerimdar (FOX), Bir Annenin Günahı (Kanal D), Kasabanın İncisi (TRT), Aşk ve Gurur (SHOW), Kırlangıç Fırtınası (FOX), Seyyar (PUHU TV), Müjgan Bey (SHOW), Eylül (ATV), Ne Diyosun (Kanal D), Eksik Etek (SHOW), Kalbim Egede Kaldı (Kanal D), Cemile (SHOW), Yaralı Yürek (SHOW), Cesaretin Var mı Aşka (Kanal D), Hayırdır İnşallah (Kanaltürk), Sırat (STAR), Tövbeler Tövbesi (ATV), Her Şey Yolunda Merkez (SHOW), Düşler ve Umutlar (FOX), ve Bebek İşi (SHOW) ve Hayat Sevince Güzel (FOX) bulunmaktadır.

2017de yayına giren askeri temalı ”Savaşçı” dizisi 5 sezon yayınlanarak Türkiyede ses getiren drama-aksiyon dizisi olmuş ve Türkiyenin bu tür de en uzun soluklu televizyon dizisi olarak askeri dizilere yeni bir boyut kazandırmıştır.

2019da ekrana gelen ”Avlu dizisi ise bir FreeTv içeriği olmasına rağmen, güçlü içeriğinden dolayı Netflix tarihinde bir ilk olarak dünya çapında Netflix Original dizisi olarak yayınlamıştır.

2022 yılında ATV’de izleyiciyle buluşan ve başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Yurdaer Okur, Ebru Özkan ve Uğur Yücelin paylaştığı “Hakim” dizisi, Dünyada büyük ses getiren fenomen dizi Your Honor dizisininin uyarlamasıdır.

Bunların dışında senaryosu ve yönetmenliği Ömer Uğura ait olan, Antalya Altın Portakal Film Festivalinden ödüllerle dönmüş Eve Dönüş (2006); Taylan Biraderlerin yönetmenliğini üstlendiği Küçük Kıyamet (2006); Türkiye’de ilk kez yapılmış bir müzik grubu filmi olan Tehlikeyle Flört (2015), Pınar Bulut ve Kerem Derenin yazıp Onur Ünlünün çektiği Cingöz Recai (2017); Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği ve Adana Film Festivali’nden en iyi film ve en iyi yönetmen ödülü dahil olmak üzere 4 büyük ödülle dönen “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok” filmi; fenomen dizi Poyraz Karayel’in devam filmi olan “Küresel Sermaye” filmi; ve gençlik türünde “Sesinde Aşk Var” filmi de dahil olmak üzere Limonun seyirciyle buluşturduğu yerli sinema eserleri bulunmaktadır.

Ayrıca Limon, Mirasve “Akıl Oyunları” gibi izleyiciden beğeni toplayarak uzun süre ekranlarda kalan stüdyo yapımlarına da imza atmıştır.

Limonun sektördeki ayırıcı özelliklerinden biri de projelerini uzun vadeliolarak tasarlaması ve "proje tasarımı" konusundaki hayallerinin zenginliğidir. Limon sahip olduğu telif hakları, projeler ve senaryolarla Türkiyede en geniş IP havuzuna sahip yapım şirketidir.

Nazım Hikmetin “Kuvâyi Milliye”si; Lütfü Akad’ın “Gelin, Düğün, Diyet" üçlemesi; yine Lütfü Akad tarafından 1968 yılında çekilen ve senaryosun Safâ Önal ait olan “Vesikalı Yarim”, İrfan Organın “Bir Türk Ailesinin Öyküsü” isimli romanı, ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, Limonun sinema ve televizyon haklarını elinde bulundurduğu 300’ün üzerinde IP haklarından birkaçıdır.

Limon, önümüzdeki dönemde uluslararası co-production çalışmaları dahil olmak üzere birçok içeriğinin yapım hazırlıklarını titizlikle sürdürmektedir.